Milí zákazníci, od 14. do 22. září jsme na dovolené. Všechny Vaše objednávky odbavíme ihned v pondělí 23.9. Děkuji za pochopení. Khrystyna

Jak tento svátek vznikl

Den ústavy Ukrajiny je státním svátkem, jehož historie začala v roce 1996, kdy v noci na 28. června parlament po dlouhých diskuzích přijal Ústavu nezávislé Ukrajiny. 

Zajímavé je, že Ukrajina jako samostatný stát žila bez vlastní ústavy téměř pět let a stala se poslední z postsovětských zemí, která ji přijala - základ ukrajinského státu. Uvádí se tam, že tato země existuje pro lidi, ale nikoli naopak.

Historie přijetí ústavy na Ukrajině

V roce 1996 byla zřízena zvláštní parlamentní komise pod vedením poslance Mykhaila Syroty, který je považován za jednoho z „otců“ ústavy. Projednávání dokumentu v Nejvyšší radě (poslanecká sněmovna) začalo 27. června, kdy celý proces osobně kontroloval tehdejší prezident Leonid Kučma.

Té noci poslanci diskutovali celých 23 hodin, od 27. do 28. června. Mluvčí rady Oleksandr Moroz tehdy uvedl, že poslanci neopustí zasedání, dokud nebude ústava přijata.

Poslanci vzali v potaz všechny připomínky prezidenta Leonida Kučmy a zapracovali všechny nejasné body, které se primárně týkaly: státních symbolů Ukrajiny, ukrajinštiny, jako úředního jazyka a práva na soukromé vlastnictví.

28. června v 9:20 došlo k hlasování o přijetí ústavy Ukrajiny. 315 poslanců hlasovalo pro přijetí ústavy Ukrajiny; 36 - proti, 12 se zdrželo hlasování, 30 nehlasovalo.

Po přijetí ústavy poslanci slavnostně přinesli do sálu modro-žlutou státní vlajku, zároveň v ukrajinském parlamentu poprvé zazněla národní hymna.

Mezinárodní společenství schválilo ústavu Ukrajiny a označilo ji za jednu z nejdemokratičtějších na světě.

Tradiční oslavy

28. června není jen dnem státního svátku, tento den se konají vzdělávací a vlastenecké akce, výstavy, přehlídky, koncerty a festivaly.

Tradičně, v den ústavy Ukrajiny, u ulicích visí státní vlajky a vlastenecké plakáty. Nechybí ani slavnostní projevy významných státních činitelů a členů jiných zemí.