Den ústavy Ukrajiny

Den ústavy Ukrajiny

Den ústavy Ukrajiny se slaví každoročně 28. června, což v roce 2021 připadá na pondělí. V tento den, před 25 lety, získala Ukrajina svůj nejdůležitější a hlavní dokument - Ústavu.


Zelný salát

Zelný salát

Připravili jsme pro vás jednoduchý, ale velmi chutný salát z bílého hlávkového zelí. Tak ať chutná!


Pirožky

Pirožky

Pirožky jsou plněné ukrajinské taštičky. Vzhledem ke své velikosti přesně do ruky jsou často prodávány jako pouliční jídlo nebo je hospodyně připravuje pro návštěvu. Náplň může být slaná i sladká. Na ty pravé se používá kynuté těsto, my jsme si pro vás připravili lehčí variantu s těstem listovým, které dnes plno rodin kvůli úspoře času také používá.


Velikonoce na Ukrajině

Velikonoce na Ukrajině

Na Ukrajině jsou „Pascha“, „Voskresinja Chrestove“ nebo „Velykdeň“ jednou z nejvýznamnějších slavností v roce. Datum ukrajinských Velikonoc se určuje podle prvního jarního úplňku, ale jaro začíná na Ukrajině jindy než v Česku. Státy, které uznávají pravoslavnou církev, fungují podle juliánského kalendáře a mají tak o 13 dní posunutá data.


Varenyky neboli pyrohy

Varenyky neboli pyrohy

Umíte připravit pravé varenyky neboli pyrohy? Pojďte se s námi podívat na jednoduchý recept.


Boršč dle klasického receptu

Boršč dle klasického receptu

Připravili jsme pro Vás recept na přípravu klasického boršče, něco málo z jeho historie a zároveň i pár zajímavostí. Tak snad Vás bude čtení bavit a uvařený boršč chutat!